Skip to content

Katarzyna Rzeszutek

Pianistka, kameralistka i korepetytor wokalny. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego i klasie kameralistyki prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne na mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów i pianistów, m.in. Dominique Merlet, Ryszarda Baksta, Krystiana Zimermana, Lee Kum Singa oraz Rudolfa Buchbindera. Jako pianistka-kameralistka rozwijała swoje umiejętności na Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach prowadzonych przez Jerzego Kotyczkę , Arkadiusza Krupę, Gerharda Kahrego, Mariusza Kwietnia, Vladimira Kuzmenkę, Marka Rzepkę. Swoje pierwsze doświadczenia we współpracy ze śpiewakami zdobywała u boku Maestro Andrzeja Hiolskiego, podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu im. J. Hofmanna w Nałęczowie. Następnie kontynuowała rozwój artystyczny w zakresie kameralistyki, zdobywając doświadczenie zawodowe i koncertowe u boku znakomitych polskich oraz zagranicznych śpiewaków, dzięki artystycznemu wsparciu wybitnego polskiego muzykologa oraz popularyzatora muzyki Zbigniewa Pawlickiego a także Ewy Pawlik-Żmudzińskiej – wieloletniego dyrektora artystycznego IPIUM Silesia.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, między innymi I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Wykonawczym Muzyki im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Jest także laureatką XXII Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie oraz Laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gliwic za Osiągnięcia Kulturalne.

W polu jej szczególnych zainteresowań znajduje się muzyka wokalna i nurt wykonawstwa muzyki dawnej. W latach 2009 – 2012 była członkiem zespołu Ensemble de la cour, nad którym kierownictwo artystyczne sprawował wybitny polski oboista Arkadiusz Krupa. Zespół tworzyli muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz absolwenci Akademii Muzycznych w Katowicach i Krakowie. W tym okresie zespół współpracował i koncertował z tak znakomitymi solistami jak Kaja Danczowska czy Jerzy Kotyczka. Występuje jako kameralistka z wieloma wybitnymi artystami. Towarzyszy wielokrotnie śpiewakom w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych , otrzymując także nagrody i wyróżnienia za akompaniament. Koncertowała w Anglii, Francji, Szwajcarii, Japonii, Niemczech, Włoszech, Ukrainie i Słowacji. Dokonała nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą (BBC, Hessischer Rundfunk, Polskie Radio). We wrześniu 2014 roku wygrała konkurs na stanowisko akompaniatora na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie pełniła obowiązki korepetytora wokalnego w latach 2014 -2017.

W grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa DUX ukazała się płyta „We mgłach,” nagrana z tenorem Rafałem Majznerem, obejmująca cztery pierwsze opusy pieśni Karola Szymanowskiego. W 2020 r. nagrodzona przez Prezydenta Miasta Katowic i Katowice Miasto Ogrodów w konkursie „Lokata w kulturę”.